מדריך וורדפרס למתחילים – הכרות עם מערכת הניהול

וורדפרס היא מערכת לניהול תוכן. זה אומר שלכל אתר וורדפרס יש שתי חלקים – האתר ומערכת הניהול. האתר זה החלק שפתוח לכל הגולשים, החלק שנסרק על ידי מנועי החיפוש, ומערכת הניהול – כשמה כן היא. כאן מנוהל האתר וכאן מנוהל התוכן.

מערכת ניהול התוכן של וורדפרס מכילה כמה חלקים כברירת מחדל. עם התקנת theme ותוספים, או עם הוספת קודים ייעודיים – יתווספו חלקים נוספים למערכת או יוסתרו חלקים קיימים. בשלב הראשון נפרק ונסביר את הרכיבים המגיעים עם המערכת כברירת מחדל. לרכיבים השונים נגיע דרך סרגל הניווט הצידי.

כניסה למערכת הניהול – login

בדרך כלל הכניסה למערכת הניהול תתבצע דרך כתובת האתר, אחריה התו סלאש (/) ואחר כך המילים wp-admin. כעת נגיע למסך ההתחברות למערכת. נכניס את שם המשתמש והסיסמה שקבלנו מהלקוח או שאיפסנו בעצמנו ונועבר אוטומטית ללוח הבקרה של מערכת הניהול.

ישנם שירותי אחסון שמאפשרים דרך ניהול האחסון גם כניסה מהירה למערכת הניהול באמצעות אחד המשתמשים שהוגדרו. כך נדלג על כניסה באמצעות שם משתמש וסיסמה (כך לדוגמה זה עובד בupress).

לוח הבקרה – Dashboard

כך נראה לוח הבקרה באתר שלנו.

כך פחות או יותר נראה לוח הבקרה. הוא נותן לנו סקירה כללית על גרסת הוורדפרס, כמות הפוסטים, פעילות אחרונה, ודברים בסגנון זה. בדרך כלל נדלג עליו.

ישנם תוספים שמוסיפים רכיבים ללוח הבקרה לצורך מעקב מהיר. בדרך כלל תוספי SEO יכניסו שם התראות חשובות, תוספי אנליטיקס יתנו סקירה קצרה על פעילות גולשים באתר, ותוספי אבטחה יכניסו התראות אבטחה או מה דרוש תיקון.

פוסטים – Posts

יהיה לנו בהמשך פוסט מיוחד לעניין הפוסטים והקטגוריות שתחתם. ניתן רק סקירה זריזה על עמוד כל הפוסטים:

עמוד רשימת הפוסטים באתר כגדש

יש לנו את רשימת הפוסטים באתר (אם יש הרבה יהיה דפדוף). עבור כל פוסט יש את השם שלו, מי היוצר שלו, הקטגוריות והתגיות אליהן הוא משוייך, תאריך הפרסום שלו ופרטים כאלה.

עם נעבור עם העכבר מעל רשומה בטבלה – נוכל לראות כפתורי פעולה מתחת לשם הפוסט – עריכה, עריכה מהירה, הצגה ומחיקה. אם מותקן באתר תוסף שכפול פוסטים – כאן יופיע גם כפתור שכפול.

למעלה מופיעים לנו אפשרויות למיון וסינון.

על עמוד עריכת פוסט נדבר בהרחבה בפוסט שיפרט את כל עניין מהות הפוסטים באתר WP.

קטגוריות ותגיות

מתחת לקישור של הפוסטים בסרגל הניווט ניתן לראות כעת את הקטגוריות והתגיות (categories, tags). אלו קטגוריות שאליהן ניתן לשייך פוסטים כברירת מחדל. כאן ניתן לצפות בקטגוריות שכבר קיימות או להוסיף קטגוריה חדשה.

על כל עולם התגיות והקטגוריות נרחיב בעז"ה בהמשך בפוסטים ייעודיים.

מדיה – Media

כאן מנוהל חלק הארי של המדיה באתר. מדיה יכול להיות תמונות, סרטוני MP4, קבצי PDF וכדו', שהועלו לאתר דרך אחד הפוסטים או העמודים, על מנת שהגולש יוכל לצפות בקובץ או להוריד אותו אליו למחשב.

ניתן גם להיכנס לפריט מדיה ולערוך. בעיקר תמונות – ניתן לשחק עם הגדלים. לא קורה הרבה.

שימו לב שישנה מגבלת משקל לקבצים השונים. מתישהו בהמשך אכתוב פוסט על איך משנים את המשקל באתר במצבים שונים.

עמודים – Pages

גם על עמודים יהיה לנו פרק מיוחד במדריך בעז"ה. מבחינת הניהול זה די דומה לניהול של פוסטים, בשינויים קלים. במהות הם שונים לחלוטין, והפרקים הבאים במדריך ישתדלו להסביר את ההבדלים.

תגובות – Comments

במידה ואפשרתם תגובות באתר, וגם קיים טופס השארת תגובות – כאן תוכלו לנהל את התגובות שלכם. כל תגובה תגיע אליכם לאישור או מחיקה. עבור כל תגובה ניתן לראות על איזה פוסט היא הועלתה, מה הם פרטי הגולש כולל כתובת הIP שלו, ועוד.

עיצוב – Appearance

חלק זה הוא משמעותי ביותר באתר שלנו, והוא כולל מספר חלקים:

תבניות – Themes

בפוסט הבא או אחד הקרובים ביותר נדבר מהי תבנית של WP, הלא הוא הtheme שלנו. כאן ניתן לנהל את התבניות, במידה ויש לי יותר מאחד – אראה את כולם כאן, כאן אפשר להוסיף והציג תצוגה מקדימה של האתר עם תבנית כלשהי. כאן גם נראה את התבניות שWP מוסיף באופן אוטומטי כל שנה למאגר התבניות החינמיות. כאמור פירוט רב יותר יהיה בפוסט מיוחד.

התאמה אישית – Customize

כאן ניתן לנהל הגדרות שונות של האתר שהתבנית שבה נעשה שימוש מאפשרת. בגדול ניתן לנהל כאן ווידג'טים (מיד), תפריטים (מיד) והגדרות נוספות.

ישנן כאן רק 2 הגדרות שבאמת מעניינות אותי:

CSS מותאם – Custom CSS – כאן ניתן להוסיף באופן מהיר קוד CSS לאתר. לא מומלץ אבל אפשרי.

תחת פרטי האתר מופיעה לי האופציה להוספת סמל האתר, הוא הוא הfavicon – האייקון שמופיע על הטאב בדפדפן בעת שהאתר פתוח לי.

ווידג'טים – Widgets

בווידג'טים נעשה שימוש נרחב כשאנחנו מבססים את האתר שלנו על תבנית ותוספים ללא כתיבת קוד ייעודי. בדרך כלל יישלפו הווידג'טים באיזורי הסיידבר והפוטר. כל תבנית יכולה להוסיף ולשלוף איזורי ווידג'ט כאוות נפשה וכן תבנית ותוספים רבים מוסיפים אפשרויות של רכיבי ווידג'טים.

מאחר והמדריך שלנו הוא לאתר שאינו מבוסס רכיבים מהסוג הזה – נדלג הפעם. רושמת לי לכתוב מדריך מפורט על מה זה ווידג'טים, מה הם איזורי ורכיבי ווידג'ט ואיך ניתן להוסיף ולשלוף אותם.

תפריטים – Menus

גם לתפריטים נייחד בעז"ה פרק נפרד שידבר על הוספת תפריטים והטמעתם בקוד במקומות שונים. בשתי מילים – כאן מנוהלים התפריטים באתר – אפשר לבחור אילו עמודים/פוסטים/קישורים יופיעו בתפריט.

באמצעות גרירה (Drag and drop) אפשר להכניס בתפריטים גם היררכיה (שהCSS/JS שלנו אמור לתמוך בהם ברמה העיצובית כמובן) וכן ישנן אפשרויות נוספות כמו פתיחה בטאב חדש, כותרת מותאמת לפריט התפריט ועוד. מוזמנים לשחק עם התפריטים כדי ללמוד אותם טוב יותר.

סיימנו עם החלק של "עיצוב". נעבור הלאה.

תוספים – Plugins

אחחחח, מה היינו עושים בלי תוספים…. 😃 אני מניחה שמספר אתרי הוורדפרס בעולם היו יורד לאולי שליש ממה שהיום….

למי שלא מכיר ויודע, תוספים הם קבצים שאנחנו יכולים להוסיף לאתר מתוך המאגר העצום של תוספים לWP, על מנת להוסיף לאתר שלנו פיצ'רים שונים כמו קאש, כפתורי שיתוף, גלרית תמונות, טפסים (ושלא תעזו להשתמש בCF7!!!

כאן מנהלים את התוספים שבהם אנחנו עושים שימוש. ואת שאר ההרחבה ניתן בפוסט שידבר על ניהול וסוגי תוספים בWP.

משתמשים – Users

עוד נושא שדורש פוסט משלו (רשום לי למקרה שדאגתם…). בגדול מדובר על ניהול המשתמשים השונים באתר.

וורדפרס מגיעה עם מספר סוגי משתמשים כברירת מחדל, כאשר מנהל (administrator) מקבל הרשאה אוטומטית לכל החלקים במערכת הניהול, וסוגי משתמשים אחרים מקבלים גישה מוגבלת יותר, לדוגמה עורך – Editor – מקבל גישה לעריכת פוסטים, עמודים ומדיה בלבד. ישנם כאלה שיש להם הרשאה להוסיף ולערוך פוסטים שלהם בלבד, ואין להם גישה לפוסטים שיצרו יוזרים אחרים.

הוספת משתמש נעשית באמצעות כתובת הדוא"ל שלו, לאחר שהוספנו יוזר – הוא יוכל להכנס למערכת הניהול בדיוק כמונו, שוב בהתאם להרשאה שהוא קיבל.

הרחבה נוספת על סוגי המשתמשים וההרשאות – בפוסט ייעודי.

כלים – Tools

אחד האיזורים הפחות שימושיים מבחינתי בWP. הדבר היחיד השימושי כאן הוא הייצוא והייבוא. מוזמנים לשחק עם זה. בזהירות הנדרשת.

תוספים שונים מוסיפים לפעמים רכיבים לחלק הזה שבתפריט הניווט.

הגדרות – Settings

כללי – General

מכיל את שם, תיאור וכתובת האתר שלנו (בmulti site לא ניתן לנהל כאן את הכתובת. עוד על רשת אתרים – multi site בפוסט נפרד מתישהו בעתיד).

כאן גם ננהל מי המשתמש שמוגדר כמנהל האתר, מה שפת האתר ועוד.

כתיבה – Writing

מכיל כמה הגדרות פחות מסקרנות ורלוונטיות. נדלג הלאה.

קריאה – Reading

כאן דווקא כן חשוב להתעכב על שתי ההגדרות הראשונות – כאן נגדיר מי עמוד הבית ומי עמוד הפוסטים שלנו באתר. כברירת מחדל עמוד הבית הוא עמוד ששולף באופן אוטומטי את כל הפוסטים. בהמשך נדבר על כל עניין הפוסטים והעמודים.

אם נדלג קצת למטה – כאן גם ניתן להגדיר את האתר כמוסתר למנועי חיפוש, במידה ומדובר באתר שהינו עדיין בשלבי פיתוח ואנחנו לא רוצים שיתחיל לזלוג לרשת.

דיון – Discussion

ההגדרות כאן הן הגדרות שבעיקר מיועדות לניהול תגובות. מוזמנים לעבור עליהן. הכל די ברור.

מבנה קישורים – Permalinks

כאן אנחנו מגדירים מה מבנה הקישורים שלנו באתר. אתרי חדשות ואתרים גדולים בדרך כלל יעדיפו להשתמש בקישור קצר, שכולל את האות P ואז הID של הפוסט/עמוד. זו האופציה הראשונה.

ברוב המקרים נרצה את מה שמוגדר כברירת מחדל – האפשרות שהקישור יכיל את הכותרת של הפוסט שלנו (אלא אם החלפנו אותו בעריכת הפוסט). זה יכול לכלול מילים נוספים, או היררכיה נוספת כמו לפי תאריכים ועוד. ראו שם את האפשרויות.

לאחר שאתר כבר רץ בגוגל כמה שנים ומדורג יפה – מומלץ לא לשנות את מבנה הקישורים כי זה יגרור ירידה לתקופת זמן קצרה, בזמן שגוגל חוזר לסרוק את כל הקישורים באתר וממפה אותם מחדש.

סיימנו לעבור על הניהול של WP די מלמעלה. כמו ששמתם לב ישנם הרבה חלקים של "פירוט בהמשך". הפוסטים הקרובים הם ההמשך המיוחל… מוזמנים לעקוב אחרי כדי לקבל עדכונים מיד כאשר פוסטים חדשים יוצא לאוויר העולם.

כרגיל, מוזמנים לפנות בטופס התגובה בכל עניין שאינו ברור דיו.

בהצלחה ולהתראות!

כתוב/כתבי תגובה